AKCE  Thuja occidentalis ´Smaragd´ - zerav.

Kanadská borůvka Elisabeth-Vaccinium corymbosum

Kanadská borůvka.

Kanadská borůvka POZDNÍ ´Elizabeth´ (Vaccinium corymbosum ´Elizabeth´ ).  Má velké plody podobné lesním borůvkám.

Kanadské borůvky tvoří v dospělosti rozložité keře dorůstající až 2,5 metru, které se dožívají desítek let. V období kdy plodí je tak možné sklidit z jedné rostliny až 5 kilogramů plodů. Po celou sezónu tak můžeme borůvky využít na dorty, koláče, ovocné knedlíky, na lívance… Co nesníme, zmrazíme nebo zavaříme – kompoty, marmelády, povidla a sirupy. Borůvky kanadské nám prodlužují život, chrání nás před stařeckou demencí a taky napomáhají k hubnutí. Obsahují velké množství Vitamínů a stopových prvků. 


Pro pěstování kanadských borůvek je důležité půdu pro borůvky nejdříve připravit. Protože borůvky mají rády velmi kyselé pH půdy (od 3,5 do 4,5), velmi se doporučuje buď borůvky pěstovat v půdě oddělené od okolní půdy, například folií, nebo je umístit do specielního kontejneru, aby se zamezilo kontaktu s okolní vápenatou půdou. Borůvku kanadskou lze pěstovat také na balkoně, pokud jí zasadíte do dostatečně velké nádoby s vhodným substrátem.

Co se týče požadavků na půdu, tak by měla být kyselá (viz. výše), písčito-hlinitá a dobře propustná. Nejlépe je borůvky pěstovat v substrátu přímo pro ně určeném. Příkladem je substrát pro kyselomilné rostliny nebo lze použít substrát pro rododendrony. Kyselost půdy můžete zvýšit přidáním kůry nebo pilin z jehličnatých stromů. Borůvkám vyhovuje slunné ale i polostinné stanoviště. 

Při sázení (jarním nebo podzimním) upravíme okolo rostliny půdu a to tak, že vykopeme zeminu do hloubky 0,5 metru a v průměr kruho okolo by měl být alespoň 1,5 metru. Zeminu nahradíme buď substrátem pro kyselomilné dřeviny nebo si směs namícháme (3 díly rašeliny + 1 díl písku + 1 díl lesní hrabanky (kůra, jehličí, piliny) . Zasazené borůvky je pak důležité mulčovat, a to buď jen posekanou trávou ze sekačky nebo lépe borkou nebo pilinami.

Zálivka
Borůvkám dopřejeme pravidelnou zálivku bez přemokření.Důležité je také dát pozor na tvrdost vody. Tvrdá voda obsahuje vápník. Nejlepší je voda dešťová, tvrdou proto necháme odstát.

169 Kč